Galeria zdjęć

3 czerwca 2006 roku w Zespole Szkół Publicznych w Łasinie oraz Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łasinie odbyły się I Grudziądzkie Powiatowe Spotkania Ekologiczne. Jest to impreza łączona. Jej pierwszą częścią były trzydniowe warsztaty ekologiczne w Kiełpinach na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, organizowane przez tamtejszą Szkołę Podstawową współorganizowane przez miejscowych ekologów z parków krajobrazowych, Nadleśnictwa Lidzbark, ZHP i innych oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu. Wzięła w nich udział młodzież ze szkół terenu powiatu grudziądzkiego, gminy Lidzbark Welski oraz gminy Pasłęk. Podczas wędrówek po okolicach Lidzbarka i zajęć w salach lekcyjnych uczestnicy warsztatów otrzymali dużą dawkę wiedzy z zakresu gospodarki leśnej, łowieckiej, przyrodniczej i ogólnoekologicznej.

W minioną sobotę w Łasinie spotkała się młodzież reprezentująca swoje szkoły i placówki z następujących miejscowości: Węgrowa, Radzynia Chełmińskiego, Rogóźna, Świecia nad Osą, Wydrzna, Łasina, Zawdy, Szonowa, Jankowic, Kiełpin, Lidzbarka Welskiego, Dłutowa, Bryńska, Słupa (koło Lidzbarka) oraz Pasłęka.

Uczestnicy warsztatów rywalizowali w quizie ekologicznym (dwuetapowo, najpierw wszyscy rozwiązywali 30-pytaniowy test, w wyniku którego wyłoniono 7 finalistów w kategorii szkół podstawowych oraz 5 w kategorii szkół ponadpodstawowych (gimnazjalistów). Rywalizacja była bardzo wyrównana, a poziom wiedzy konkursowiczów niezwykle wysoki. Pomimo znacznego wykraczania materiału poza wiedzę szkolną, najlepsi uzyskali w nim od 26 do 28 punktów na 30 możliwych! W finale, w którym uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez członków Komisji oraz rozpoznać rośliny (nie tylko :-))prezentowane na ekranie najlepsi okazali się: w kategorii szkół podstawowych Piotr Piórkowski z Bryńska (gmina Lidzbark) przed Martyną Florian z Lidzbarka i Aleksandrą Dulińską z Łasina. W kategorii szkół ponadpodstawowych wygrała Katarzyna Kreft ze Świecia nad Osą przed Zuzanną Pestką z Jankowic i Małgorzatą Mostowicz z Dłutowa (gmina Lidzbark). W tym miejscu wypada również podać skład komisji konkursowej. W jej skład weszły osoby, które podczas warsztatów prowadziły zajęcia: Dariusz Szczawiński i Jacek Majocha z Nadleśnictwa Lidzbark, Kazimierz Sobótka, kierownik Wydziały Ochrony Środowiska grudziądzkiego Starostwa oraz Michał Kosowicz, Kierownik RCEE w Grudziądzu a także Hanna Grudziecka z Nadleśnictwa Jamy i Maria Jasińska z SP w Łasinie.

Podczas Spotkań przeprowadzono również konkurs plastyczny, piosenki oraz na krótkie przedstawienie o tematyce ekologicznej (dla szkół podstawowych). W konkursie plastycznym jury (Zygmunt Mężykowski z Lidzbarka, Barbara Wiśniewska z Jankowic i Marlena Grzesiak z Łasina) najwyżej oceniło prace: w kategorii szkół podstawowych Agnieszki Serockiej z Zawdy przed wspólnymi pracami Aleksadry Skuzy i Doroty Puczyńskiej z Kiełpin oraz Natalii Dembek i Izabeli Grzywacz z Bryńska. W kategorii szkół ponadpodstawowych najwyżej przez Jury ocenione zostały Jagoda Dembek i Natalia Retz z Rogóźna przed Katarzyną Robaczewską z Janowic oraz Aleksandrą Kuchta ze Świecia nad Osą. Przyznano również nagrody publiczności, które otrzymały Aleksandra Skuza i Dorota Puczyńska z Kiełpin, a w kategorii starszej Wawrzyniec Żuchowski z Radzynia Chełmińskiego.

Prezentacje artystyczne oceniało sześcioosobowe jury w składzie: Tomasz Kwiatkowski i Hanna Kwiatkowska z Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu, Joanna Napolska – kierownik Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Grudziądzu, Daniela Gawińska – Komendant Hufca ZHP w Lidzbarku, Małgorzata Kosowicz – instruktor Hufca ZHP Lidzbark oraz Danuta Sokólska z Rogóźna. Konkurs piosenkarski w kategorii szkół podstawowych wygrały reprezentantki Szkoły Podstawowej w Kiełpinach przed kwintetem wokalnym z SP Lidzbark i reprezentantkami SP w Łasinie. W kategorii szkół ponadpodstawowych wygrała Aleksandra Jankiewicz przed reprezentantkami gimnazjów w Radzyniu Chełmińskim i Łasinie. Przyznano również szereg wyróżnień, w tym wyróżnienie specjalne, równoznaczne z nagrodą publiczności dla ujmującej  Zosi Filipiak z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wydrznie.

Dużo emocji wzbudziły przedstawiane przez reprezentacje szkół podstawowych inscenizacje. Jury, przy pełnej akceptacji publiczności najwyżej oceniło brawurowo wykonany minispektakl Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wydrznie. Drugie miejsce przypadło gościom z Pasłęka, a trzecie Szkole Podstawowej w Łasinie. Warto nadmienić, że czas oczekiwania na ostateczny werdykt jury wypełniło przedstawienie przygotowane poza konkursem przez uczniów Gimnazjum w Rogóźnie.

Na koniec należy podkreślić doskonałą organizację imprezy, do której przyczyniły się dyrekcja i załoga Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łasinie oraz Starostwo Powiatowe w Grudziądzu. Czynnie organizatorów wspomagał też UMiG w Łasinie.

Na koniec kilka słów o nagrodach. Każda z 6 ekip wystawiających przedstawienie otrzymała odtwarzacz DVD, członkowie „zespołów aktorskich” nagrody książkowe. Laureaci konkursów indywidualnych otrzymali za I miejsca odtwarzacze MP3, pozostali drobny sprzęt audio i nagrody książkowe . Było to możliwe dzięki otrzymaniu dotacji na zakup nagród z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (RCEE) oraz Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu (SZ Kiełpiny).  Nagrodę publiczności dla plastyków ufundował MGOKiS w Łasinie.

 

A oto garść” zdjęć z tej imprezy.

 

Zaczynamy się zbierać  (prawie 200 osób!)

Przedstawicielki Rogóźna pod czujnym okiem... przewodniczącego Rady Gminy Łasin, pana Piotra Jankowskiego 

 Dyrektor ZSP w Łasinie pani Elżbieta Rubinowska-Śrubka wita przybyłych

 Uczestnicy quizu...

...zostali rozmieszczeni ...

...w trzech salach! (tłoku nie było :-)) 

 Plastycy na start!

 Dyskusja nad projektami...

 Wstępny szkic...

 Jak ma wyglądać ten „Mój zakątek”?

A komisja quizu już sprawdza test 

Szacowna Komisja w towarzystwie  pani wizytator Górskiej i przewodniczącego Jankowskiego

Można śpiewać przy akompaniamencie dwu gitar... 

Albo fletu i 2 mioteł?! 

To sympatyczne „duszki” ze Słupa (koło Lidzbarka) 

 Zosia Filipiak zawojowała całą publiczność!!!

 Niektórzy byli również doskonale przygotowani choreograficznie

Opiekunowie przeżywali występu nie mniej od podopiecznych... 

Jury miało trudny orzech do zgryzienia.. 

A to już przedstawienia 

 Sala była wypełniona po brzegi

Oprócz dobrego przygotowania recytatorskiego goście z Kiełpin mieli... 

...bardzo zgrabne stojaki na dekorację :-) 

Segregacja śmieci bardzo skazana! 

 Malownicza grupa z Węgrowa

A to już kabareciarze” z Wydrzna 

Barwnie, krótko... 

...i na temat!!! 

„Pszczółek Gucio” wzbudził aplauz nie mniejszy od Zosi....

Również Książę z Pasłęka podobał się białogłowom... 

Impresja o drzewie w wykonaniu gimnazjalistów z Rogóźna 

Finaliści quizu na scenie (reporter „wyłapał” tylko „podstawówki” 

 Szacowni i groźni Jurorzy!

 A my już znamy wyniki!

 Panie: Dembek i Śróbka – kto zaczął, niech kończy! (po bokach skromnie panowie Kwiatkowski i Kosowicz)

Sala była wypełniona  do końca imprezy

Konkurs konkursem, ale porządek w papierach musi być...

Zwyciężczynie konkursu piosenki w kategorii młodszej -  „duszki” ze Słupa

I chyba najbardziej wzruszona laureatka, Ola Jankiewicz ze Świecia nad Osą

Pan Zygmunt Mężykowski zawsze schowany za paletą lub aparatem – tutaj udało się go  úchwycić”

Pupilka publiczności odbiera swoją nagrodę 

Kasia Kreft –zwyciężczyni quizu wśród „starszaków”

 Zwycięska ekipa z Wydrzna z nagrodami i dyplomami

 Gospodarze z Łasina – „zgarnęli” większość trzecich miejsc. Gościnnie, a na „pudle”

 Węgrowo – kilka dni wcześniej napracowali się przy Pikniku Ekologiczny

Kiełpiny – to dzięki nim właściwie ta impreza... 

Zawda – cicho, skromnie... A z sukcesem:-) 

No i oczywiście, portret Zosi!!! 

 

 

 

 

 

 

 

I jeszcze kilka prac plastycznych