Sprawozdanie

 

z lustracji jeziora Radzyńskiego w pow. Grudziądzkim

położonego – dnia 22 czerwca 1936 r.

 

            Dokonana przeze mnie dnia 22 czerwca 1936 r. lustracja jeziora położonego w Domenie Państwowej Radzyń-Fijewo miała na celu zbadanie z jednej strony, ogólnego stanu tego terenu, zakwalifikowanego w r. 1935 na rezerwat przyrodniczy, a z drugiej – porozumienie się z obecną administracją tej Domeny w sprawie trwałego zabezpieczenia poziomu wód tego jeziora od znaczniejszych wahań, wpływających ujemnie na stan tamtejszej floty i fauny.

            Po szczegółowem obejrzeniu otaczających jezior zarośli oraz 2 strug, doprowadzającej i odprowadzającej wodę tego jeziora, doszedłem do następujących wniosków:

1.      Stan roślinności zarówno jeziorowej jak i pokrywającej całego tego jeziora wybrzeża, pozostaje w chwili obecnej w zupełnie dobrym stanie. Otoczona ona jest b. Troskliwą opieką.

2.      Lęgnącego się ptactwa wodnego i błotnego jest bardzo duża ilość i stan jego nie nastręczałby żadnych pilnych dezyderatów, gdyby nie to ujemne zjawisko, że w obecnym sezonie nie zanotowano gnieżdżenia się na jeziorze dzikiego łabędzia. Obserwowano tylko dość krótki ich pobyt o wczesnej wiośnie w ilości 7 okazów. Taka sama ilość odleciała przed zimą po odbytym lęgu w roku ubiegłym.

3.      Zauważono natomiast gnieżdżenie się w zaroślach nadbrzeżnych żórawia.

4.      Dość często odwiedzają jezioro czaple /Cz. siwa/.

5.      Do obszaru rezerwatu przyrodniczego, mającego objąć całe jezioro radzyńskie wraz z zaroślami nadbrzeżnymi – ze względu na konieczność uregulowania stałego poziomu wody w jeziorze, należy włączyć i odcinki strug z jeziorem związanych: dopływowej aż do punktu sięgającego o 1 metr pionu ponad ujście jej do jeziora i odpływowej  do granic Domeny od strony wschodniej.

 

Obecny dzierżawca Domeny – p. Wichman wyraził gotowość wzięcia na siebie ewentualnych kosztów urządzenia tamy i mnicha /śluzy/, regulującego dopływ wody z jeziora – w razie, gdyby poziom jej miał być pozostawiony w obecnym stanie.

      Gdyby zaś poziom miał być podniesiony – konieczne jest odpowiednie ułożenie się z właścicielami tych gruntów, które zasięgiem wód jeziornych są objęte.

 

Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu